TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 20:38

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
Post: 31 paź 2016, 07:22 
Offline

Rejestracja: 14 mar 2015, 17:50
Posty: 387
Tyle że w Vitapie jest taki metalowy, dyndający się klocek, który zmienia głębokość wiercenia o 10 mm przy zmianie położenia głowicy (w poziomie wierci głębiej). Więc najlepiej jest zrobić tak, żeby nie kombinować tylko wiercić 13 i 23 i dawać kołek 35 mm.

A do do konfirmatów, to standardowe wiertła cmt fi 5 mm, 10x70 mm (krótkie).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lis 2016, 22:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Długości takie żeby jednocześnie przewiercić na kołek i konfirmat, czyli przelotowe odpowiednio dłuższe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwie 2017, 16:09 
Offline

Rejestracja: 04 lut 2016, 13:54
Posty: 26
Czy ktoś miał do czynienia z wiertarkami firmy GRIGGIO? Mam możliwość kupić nową GF 21 i nie ma żadnych opinii. Tak przy okazji jakie trzeba kupić wiertła do wiercenia pod konfirmaty? Czy też są dwustopniowe? Jakby miał ktoś link to byłbym wdzięczny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwie 2017, 16:00 
Offline

Rejestracja: 06 gru 2013, 11:40
Posty: 528
Lokalizacja: SANOK
Panowie co myślicie o takim rozwiązaniu ?? robił ktoś na takiej ??
https://www.olx.pl/oferta/dwuagregatowa ... 64761ae4f7


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwie 2017, 16:17 
Offline

Rejestracja: 04 lut 2016, 13:54
Posty: 26
Rozumiem, że nie miał nikt do czynienia z tą wiertarką GRIGGIO? A jak jest z tymi wiertłami?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 maja 2017, 21:31 
Offline

Rejestracja: 09 paź 2016, 14:13
Posty: 76
Jestem bardzo zadowolony ze swojego Vitapa, następna też będzie tej firmy tylko że cnc 8)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2017, 06:38 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Zastanawiam się nad WW. Dużo pozytywnych komentarzy tutaj poczytałem, ale PBstol pisał że przezbrajanie nie jest najlepsze i dlatego wiercił tylko pod kołki i konfirmat. Czy są jeszcze jakieś wady pracy na WW ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2017, 09:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 15:26
Posty: 1215
Lokalizacja: podbeskidzie
Specjalizacja: Liczy się ilość , a na jakość się liczy
Danio , kup grasa takiego jak mam ja .

_________________
Życia nie przewidzisz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2017, 10:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Podstawową wadą pracy na na tej maszynie jest, że jak przestawisz te boczne culagi to potem aby je ustawić idealnie nie mając do tego przyrządu to jest masakra. Drugą rzeczą ale nie mającą nic wspólnego z wiertarką (to nie ona je robi) są elementy. Powinny mieć wręcz idealny kąt prosty ale brak kątów prostych można obejść (rysunek na dole). Wtedy wszystko wychodzi elegancko. Wtedy są idealne przesunięcia elementów względem siebie (szafka wisząca bok a góra/dół). A z przodu są wręcz równe i nie ma przesunięcia elementów pionowych względem poziomych. I jak już kupisz tą maszynę to pamiętaj, że korbka podnosząca frezy służy nie tylko do ustawienia aby było dobrze wiercone ale też możesz nią zmienić odległość wierceń od krawędzi bez przezbrajania maszyny. Wystarczy tylko opuścić lub podnieść frezy.
Obrazek
1. Listwa oporowa (ogranicznik), która jest za frezami. Ustawione idealnie do linii frezów.
2. Culagi lewa i prawa Zachowująca kąt prosty do elementu nr 1 i wręcz idealnie równe odległości od frezów.
3. Formatka, która nie ma kąta prostego.
4. Linia frezów.
5. Klocek pozwalający na odsunięcie od culagi i jednoczesne dosunięcie całym bokiem do listwy 1. Co pozwoli wywiercić otwory w idealnej odległości na całej krawędzi. Jest tylko jeden minus tej opcji. Musimy tak wiercić wszystkie elementy składowe wszystkich szafek górnych i/lub dolnych. I musimy to ustalić przed rozpoczęciem wiercenia. Słupki w ten sposób wiercimy tylko dół i górę. Inne stałe elementy w słupkach wiercimy już normalnie przykładając długim bokiem do liniału przymocowanego do culagi.

W słupkach jak nie chcesz rozgraniczać elementów góra/dół, a przegrody to aby jednakowo wiercić wszystkie elementy zrób sobie klocki o takiej samej szerokości jak liniały (te montowane do culag). I wierć górę i dół w słupku podkładając klocki ale już bez bocznych liniałów. Nie będziesz się wtedy zastanawiał jak wiercić i przestawiał frezów.

I jeszcze jedna rzecz, która właśnie przyszła mi do głowy. Jak będziesz wiercił długie elementy to zrób sobie nogę (podporę) na wysokość stołu wiertarki. Wtedy jeden koniec będzie leżał na wiertarce, a drugi na tej nodze. I lepiej wtedy będzie Ci się wierciło.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2017, 10:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Nie miałem problemu z wierceniem formatek bez idealnego kąta. Nie miałem też problemów przy przesuwaniu ogranivzników. Ważne jest to, aby wskazanie po obu stronach było takie same względem środkowego wiertła. Można to samodzielnie skalibrować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2017, 12:07 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Kupił bym juz dawno ale niestety zakład mały i nie mam miejsca . Mam Minipresa bluma z głowicami i uważam go za rozsądny kompromis. Jakbym kupił tego PRO z wierceniem poziomym to juz w ogóle bym nie myślał o wielowrzecionowej. Fakt że jest ona sporo droższa od tej którą mam teraz i pewnie też droższa od wielowrzecionowej ale można by na niej robić praktycznie wszystko .Tak że jak masz mało miejsca to kup Bluma albo Grasa z głowicami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2017, 13:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Kiedyś mi tego Bluma wycenili na 48tyś. Kilka lat temu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2017, 14:17 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Teraz pewnie sporo tańsza. Myślę że koło 32 kzł brutto . Drogo jak cholera ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2017, 16:18 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Robilem na WW i pamietam problem z formatkami nie mającymi kąta prostego. Najgorsze ze na kolkach nie ma regulacji. Ciekawe jak PBstol robil gdy mial formatki nie do kąta. Cyflex za 150k tez pewnie miewa taki problem z formatkami bez kąta prostego.
Omen a co powiesz o czestym przestawianiu maszyny ?
Tam gdzie robilem na WW to jak pamietam kazdy wolal krecic recznie na konfirmaty (assy wurth wtedy jeszcze nie bylo). ktos tu jeszcze sie wypowie o wierceniu na WW formatek bez kąta prostego. Moze teraz juz maszyny lepsze i malo sie zdazają takie formatki ?
Omen kuchnie w wiekszosci wiercisz ww ?
Jenot ww bedzie lepsza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2017, 16:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Jak nie ma konta, to wtedy jest przesunięcie od strony kantu, które trzeba naciągnąć ściskiem. Nie ma tu filozofii.
Zresztą co za problem wyciąć formatkę z dokładnością przekątnej 0,5 mm?

Wiercili na same kołki, a później ręcznie wkręty? Bo przy tej wiertarce trzeba myśleć.
Najłatwiej jest powiercić na same kołki złożyć, a później zobaczyć gdzie można dać wkręt.
Jak kołek+konfirmat, to już wtedy trzeba wiedzieć, która strona widoczna, która nie, jak przyłożyć, jakie włożyć wiertła.

Jak już kupisz, to na pewno napiszesz do producenta wniosek o udoskonalenie:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2017, 17:12 
Offline

Rejestracja: 05 paź 2015, 13:16
Posty: 475
[quote="PBstol

Jak już kupisz, to na pewno napiszesz do producenta wniosek o udoskonalenie:)[/quote]
moze jeszcze nie kupil a juz porawki wysłał:) pozdro Danio


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2017, 20:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
PBstol pisze:
Nie miałem problemu z wierceniem formatek bez idealnego kąta.[…]
I zawsze idealnie pasowały bez naciągania ściskami? Bo ja jak "rozpoczynałem" współpracę z tą maszyną to na warsztacie była piła, której zdarzało się ciąć nie w linii prostej pasy z płyty. A co się z tym wiązało to to, że kiedy nie masz prostego boku pasa płyty jako bazy do cięcia np.: boku szafki to zdarzały się elementy bez przekątnej. Kiedy takie elementy zdarzają się co jakiś czas to próbujesz to "wyprostować" wiercąc całą serię jednakowo. Ta listwa w tej maszynie na której ja robiłem była na całą szerokość stołu. I załóżmy, że w serii jest tylko jeden element na dziesięć bez przekątnej to wymyśliłem sobie ten patent z rysunku powyżej. Co zrobić aby odległość pierwszego frezu od przodu boku była identyczna we wszystkich elementach, a jednocześnie aby przylegała całym bokiem do listwy oporowej za frezami. Kiedy przykładasz kątownik do boku, który nie ma kąta prostego to przylega on tylko jednym bokiem i wtedy będzie się "huśtał". Aby zniwelować to "huśtanie" wystarczy czymś zablokować szczelinę. Możliwe, że "trochę" zagmatwałem ale daję rysunek.

Obrazek

Podczas wiercenia boków ważne dla mnie było tylko to aby linia otworów była równoległa do krawędzi "A" i pierwszy otwór był zawsze w jednakowej odległości od krawędzi "B". Oczywiście aby mieć możliwość wygodniejszego ustawiania to te klocki dawałem w miejscu jak na tym wcześniejszym (poprzedni post) rysunku. A nie tak jak to jest tutaj przedstawione. Ten rysunek jest tylko do zobrazowania problemu.
Galmat pisze:
[…]ale niestety zakład mały i nie mam miejsca[…]
A nie myślałeś o tym aby zrobić ją na kółkach? Wtedy dajesz tam gdzie masz miejsce do pracy. A jak nie potrzebujesz to odstawiasz pod ścianę.
Danio pisze:
[…]Omen a co powiesz o częstym przestawianiu maszyny ?[…]
Chodzi Ci o jej przezbrajanie, a nie przestawianie z miejsca na miejsce? Często przestawiałem tą listwę, która jest za frezami. Ale aby szybko ustawić do wiercenia na 18 mm to były tam dodane tego typu śruby jak na zdjęciach poniżej. To nie moje zdjęcia, zrobił mi je kumpel.

Obrazek

Obrazek

Tylko trzeba tu uważać. Nie dosuwać mocno i gwałtownie bo mogą się przestawiać.
Co do tych bocznych culag to ich nie przestawiałem, bo aby je dobrze ustawić to długo mi się schodziło. A kiedy coś się robi "nigdy" to nie ma się takiej wprawy jak wtedy kiedy robi się to często. I tak koło się zamyka.
Danio pisze:
[…]Omen kuchnie w większości wiercisz ww ?[…]
Nie bo to była robota u "kogoś". Ja swoje mebelki robię kołkarką Mafella. Mafell nad innymi maszynami (i lamelownica też) ma tą przewagę, że element leży nieruchomo, a przemieszcza się sama maszyna. W moim przypadku najlepszą maszyną, która by dla mnie pracowała "bez mojej pomocy" to taka, która pracuje na tej zasadzie.

Obrazek
PBstol pisze:
[…]to już wtedy trzeba wiedzieć, która strona widoczna, która nie, jak przyłożyć, jakie włożyć wiertła.[…]
Jak robiłem na ww to mazaliśmy flamastrami po płytach, które strony trzeba oklejać. Wiadomo, że robi się to podczas cięcia na górnej stronie płyty bo tak leży na pile. I podczas wiercenia pomazana strona w poprzecznych była zawsze na górze. A w bokach zawsze na dole, no chyba, że bok był widoczny to pomazana też była na górze. Ale o tym już gdzieś PBstol pisałeś w tym temacie.
PBstol pisze:
Jak już kupisz, to na pewno napiszesz do producenta wniosek o udoskonalenie:)
Najlepszym udoskonaleniem w tej maszynie to jest "proste i łatwe" przestawianie bocznych culag aby były jednakowo ustawione. Wszystko inne na dzisiejsze czasy to już jest dodatek polepszający pracę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2017, 21:46 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
To by wszystkie formatki były lux proste to chyba się nie da. Listwa po oklejeniu po jednej długości. Po niedługim czasie robi się banan, nawet po samym ucięciu pasa płyty bywają banany. Czyli to duża wada pracować w takich warunkach na WW. A tym bardziej jest problem na CNC gdzie jeśli formatka nie ma kąta (konto może być w banku PBstol:D) to wszystkie wiercenia są prostopadłe tylko do jednej płaszczyzny. Czyli od Cyflexa lepsza jest lamelownica :) Wiem że to formatki powinny być proste bo inaczej tak czy siak szafki są lekko krzywe i potem na montażu zdziwienie dlaczego to nie pasuje skoro wszystko jest ok.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2017, 09:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Jak miałem wiertarkę ww, to cięcie brałem z hurtowni. Także ideału nie było.
Kalibracia ww:
- ustawiam lewą i prawą stronę na 300mm
- wkładam tylko środkowe wiertło
- wycinam 2 elementy 400x100
- jeden wiercę z lewej, drugi z prawej
- biorę kołek, składam je do siebie i patrzę, czy jest przesunięcie
- jak jest, to koryguję ustawienie z jednej strony do momentu, aż te elementy po wierceniu będą się schodzić.
- koryguję samo wskazanie na 300 mm
Teraz mam symetrię względem środka. Dokładność ustawienia zależy ode mnie. Lupę lepiej wyjąć, albo patrzyć na nią od przodu. Jak patrzysz z boku, to mogą być przesunięcia.

Element też dosuwałem do linii "A". Błąd był nieduży, bo moje boczne ograniczniki były krótkie.

Danio
Masz rację. Wszyscy co kupili cnc popełnili błąd.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2017, 17:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2013, 20:59
Posty: 578
Lokalizacja: Szczytno
Zawód: Stolarz
Mam SCM ww, mam ustawianie lewej i prawej prowadnicy za pomocą "cyrkla" zawsze względem środkowego będzie dobrze.
Przy pracy na ww trzeba mieć wyobraźnię przestrzenną i "widzieć" tak jakby krok do przodu.
Jestem bardzo zadowolony bo:
-przyspiesza pracę
-jak przygotuję formatki średnio rozgarnięty pomocnik złoży te klocki.
-powtarzalność operacji

_________________
Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci. Oscar Wilde.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2017, 18:39 
Offline

Rejestracja: 14 mar 2015, 17:50
Posty: 387
Vitap za cyrkiel chce jakieś chore pieniądze. Ale trzeba będzie kupić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2017, 14:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Co to za cyrkiel? Nie da się go zrobić samemu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2017, 15:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Da się, nic trudnego


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2017, 16:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
U mnie w Vitapie przy dokręcaniu liniał ten przechyla się ku środkowi. Nieznacznie, ale jednak. Także w moim przypadku lepiej patrzeć na wskazanie, jak używać cyrkla.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2017, 16:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Nie mam żadnych problemów z ustawianiem swojej.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 wrz 2020, 20:37 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2020, 20:57
Posty: 45
Hej.
Moje rozważania zakupowe krążą wokół wielowrzeciona Maggi i Minipress.
Pytanie w temacie wielowrzecionówki...większość ma zużycie powietrza koło 10L na cykl. W jaki kompresor się doposażyć, żeby udźwignął te potrzeby i jednocześnie nie kosztował więcej niż sama wiertarka?

_________________
"Gdy byłem nastolatkiem mój ojciec wydawał mi się być kompletnym idiotą...z czasem, gdy ja doroślałem i nabierałem doświadczenia również i mój ojciec mądrzał".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 mar 2021, 19:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 18:56
Posty: 149
U mnie wiertarka z feldera i minipres długi czas chodziły z Chińskim kompresorem 25 litrów i doskonale się sprawdzał.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 mar 2021, 05:40 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
W ww na pneumatyce oparty jest docisk i ruch zespołu wiercącego - czyli niewiele wystarczająca będzie najmniejsza sprężarka - dokładnie jak napisał Błażej .

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 mar 2021, 12:26 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
Minipresem na 50 litrach robię do 20 cykli. Do kompresora dokupiłem słuchawki za 20 zł.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group