TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 17:06

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
Post: 23 sty 2022, 08:29 
Offline

Rejestracja: 20 sty 2022, 21:30
Posty: 20
Siema,
Przymierzam się do założenia warsztatu od podstaw. Cel - płyta, meble skrzyniowe głównie kuchnie, łazienki i w dalszej perspektywie sprzedaż internetowa np własne szafki na buty. Doświadczenie mam raczej amatorskie, ale na stolarniach i przy montażu pracowałem.
Wątki wszystkie przeczytałem, i sporo jest o budowie/dostosowaniu hali jako takiej.
Ja chciałem się jednak skupić na parku maszynowym i sofcie na start, będę wdzięczny za komentarze jak to widzicie. Pomysł na biznes jest głównie taki aby automatyzować co się da, korzystać z programów do projektowania i z projektu przerzucać formatki na maszyny, głównie cnc. Ale to w późniejszym etapie, na początek będę korzystał z hurtowni. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że programy mebli nie składają i na koniec trzeba umieć to wszystko u klienta do kupy złożyć - to tak uprzedzając wszelkie złośliwości ;)

Moje założenia:
- hala: 2x160m2, pomieszczenia rozdzielone ścianą, na start biorę 160m2 jak będzie hulało zajmuje drugie 160m2, a jak klienci będą już włazili drzwiami i oknami ;), to mam możliwość przerobienia jeszcze kolejnych 300m2 małych pomieszczeń biurowych (ale to grubsza sprawa)

- na start biorę formatki z hurtowni, tu od razu pytanie jakie są Wasze doświadczenia z hurtowniami co do jakości okleiny, trzymania kątów oraz wymiarów?

- oprogramowanie:
---- projekty/wizualizacja: sketchup + dodatek konwertujący na dxf do cnc
---- cnc: woodWop: nie jestem pewien ale chyba to jest zainstalowanie domyslnie na bhx 050

- maszyny, na start:
---- nawierty:
------- używka bhx 050
------- polowałem na bhx 200, albo chociaz 055 ale niestety tylko 050 używkę znalazłem), zakładam, ze załatwi mi wszystkie owierty, łączenia i co tam sobie wymyślę. Będę wdzięczny za komentarze na temat tej maszyny, i różnice w porównaniu do wyższych modeli, z tego co się orientuję to główna różnica jest taka że 050, ma max długość materiału 2,5 i tylko 8 wrzecion, a wyższe modele max dł. materiału 3m i od 12 wrzecion w góre. Ale na start 050 wydaje się w zupełności wystarczająca

---- formatówka:
------- firma: albo używka scm/altendorf, albo nowy felder/format 4
------- kompletnie jeszcze nie jestem zdecydowany czy brać coś większego czy małego tylko do małych docinek odpadów, myslę, ze zrobie kilka pierwszych projektów i zobaczę czego mi brakuje

---- odciąg:
------- firma: wychodzę z założenia że obojętna, liczy się tylko moc, dajcie znać jeśli się mylę
------- używka 7,5kw, zakładam że spokojnie ogarnie cały zaplanowany park pojedynczo, a zapewne cześć nawet w pakietach (bhx + formatówka + okleiniarka)
------- odbiór odpadu: worki czy wózek?

---- podręczny sprzęt
------- firma: dewalt/festool, mam akumulatorową wkrętarkę i pilarkę dewalta więc chyba na nich się skupię
------- wkrętarka: 2 szt
------- pilarka/zagłębiarka z listwami
------- frezarka dolnowrzecionowa
------- poziomice: temat niby prosty ale myślę żeby pójśc w elektroniczne dla większej precyzji

--- samochód
------- iveco daily: paka (nie plandeka) z windą, cenowo i gabarytowo mi pasuje

- maszyny, dalszy zamysł:
---- okleiniarka
------- firma: podobno tylko brendt/homag
------- model: optimat kdf 550, albo po prostu cokolwiek z frezowaniem wstępnym
------- rozmawiając z handlarzami na temat okleiniarki usłyszałem, że będą problemy jeśli będę próbował okleić już nawierconą formatkę, ponieważ rolki będą wpadały w otwory i okleina będzie nierówna w tych miejscach, ok przy puszkach, ale 4-6mm pod konfirmaty albo kołki? Jakie Wasze zdanie?

---- centrum nestingowe (jeśli nie wybiorę panelówki)
------- firma: nowy format 4
------- model: format 4 h80 z możliwością nawiertów w poziomie

---- panelówka (jeśli nie wybiorę centrum)
------ firma: używka holzma
------ model: nie sprecyzowany, ale najpewniej jeden z mniejszych co by do warsztatu się zmieściła

Tak wiem, sporo tego, ale podchodzę do tematu kompleksowo. Kasa na wejściu ogromna dlatego myślę nie tylko o tym co teraz, ale również co w przyszłości. Będę wdzięczny za Wasze podpowiedzi, jeśli temat zbyt rozbudowany, dajcie znać przerzucę maszyny do poszczególnych wątków.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2022, 10:21 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
Podrzuć kasę jaką realnie dysponujesz bo co chcesz opisałeś

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2022, 12:52 
Offline

Rejestracja: 20 sty 2022, 21:30
Posty: 20
Budżet mam ok 400k ale na wejście chce włożyć ok 270k, zobaczyć czy to działa, jeśli tak to rozbudowywać warsztat o wspomniana okleiniarke i w zależności od przerobu centrum lub panelówke
Myślę, że to wystarczająca kwota żeby myśleć na temat poważnie. Część kasy mam, część to dodatkowe źródła które są w planie (dofinansowanie itp). Hala jest powiedzmy rodzinna więc na wejściu tylko media mnie kosztują, wywóz odpadów i dodatki jak np. podatek od nieruchomości. Na start jestem sam, choć do pomocy przy grubszych robotach ktoś się znajdzie. Jak biznes się rozkręci będę myślał o zatrudnianiu, ale to przyszłość.

Na poszczególne maszyny przewiduje taki budżet (netto)
- wiertarka cnc, 130k
- formatowka, 30k
- odciag, 25k
- samochod, 70k
- osprzęt ręczny, 10k

Z tego co czytałem wielu z Was ma poważne warsztaty, ze sprzętem, ludźmi i doświadczeniem. W co byście szli otwierając nowy warsztat, mając kasę i dotychczasowe doświadczenie?
Ja na początku nakręciłem się na centrum nestingowe, no bo fajnie to brzmi, wrzucasz płytę, piszesz program (ogarniam takie rzeczy jakby co), wyskakują gotowe formatki i tylko składać.
Nadal tak uważam, choć kilku znajomych meblarzy zaraz zaczeło mi mówić że tylko panelówka się sprawdza, że to kosmiczne koszty prądu, mnóstwo odpadu itp...no i sam nesting to nie wszystko trzeba jeszcze mieć cały pozostały osprzęt, taki na poważnie i tu już budżet się nie spinał. Dlatego najpierw formatki z hurtowni i podstawowy sprzęt.
Mój zamysł jest taki, żeby nie tylko trzaskać kuchnie u klienta, ale też pójśc w sprzedaż internetową, w coś co można już jakimiś niewielkimi seriami robić, dlatego biorę pod uwage automatyczne maszyny.

Michał


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2022, 13:22 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
Wielką wiarę w maszynach pokładasz nasz młody Padawanie. A Moc nie z maszyny wychodzi, a z fachowca.
A mówiąc krótko, mój park maszyn ma wartość, na dzień dzisiejszy, poniżej 50 tys zł. Jeszcze parę lat i najdroższą "maszyną" będzie szlifierka Festoola. Niczego dodatkowego nie planuję, bo i miejsca mało. Robię każde meble, poza "ludwikami". Fakt, że odbieram gotowe formatki z hurtowni i jakieś detale na CNC też, ale resztę ogarniam. Robię w laminacie, drewnie, fornirze, lakierze, oleju i co tam tylko można sobie wymyślić.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2022, 13:29 
Offline

Rejestracja: 10 paź 2017, 17:38
Posty: 51
Ja jako amator tylko dopowiem :
1.Jeszcze jakieś wózki do wożenia mebli do klienta
2.Doba ma tylko 24 godziny na osobę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2022, 14:34 
Offline

Rejestracja: 20 sty 2022, 21:30
Posty: 20
Tak jak na początku wspomniałem Zdaje sobie sprawę że obróbka to jedno ale złożyć to też trzeba umieć, nie jestem naiwny, samo się nie zrobi nawet jak park będzie za 1mln...Ale jednocześnie technika idzie do przodu jak są czynności które zrobi za mnie maszyna, bez pomyłek i to 100x szybciej (po przygotowania odpowiedniej bazy programowej oczywiście) to uważam ze to dobry kierunek... No ale pisze na tym forum żeby poznać różne opinie, poparte doświadczeniem Ja mam plan i zamysł a to się z rzeczywistością często rozmija...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2022, 16:29 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
bim pisze:
bez pomyłek i to 100x szybciej
zależy czy będziesz robił jedną kuchnię czy zlecenie dla ikea. Maszyny też obsługują ludzie. Według mnie musisz się ukierunkować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2022, 16:42 
Offline

Rejestracja: 20 sty 2022, 21:30
Posty: 20
Kuchnie, dalsze plany to tylko plany póki co.
Co by nie było kuchnie to też głównie składak z 60tek,45tek, 30tek ze standardowym rozstawem puszek czy łączeń... No i części niestandardowej żeby całość do ścian dopasować, przynajmniej ja tak robiłem...choć wiadomo zdarzają się różne oczekiwania...ale ok przekaz jest dla mnie jasny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sty 2022, 23:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Wspomniałeś o buciarkach. Może BWS coś podpowie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2022, 05:49 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 16:17
Posty: 1744
Z tego co pamiętam to Danio był specjalistą w tym zakresie.
Ale możesz przejąć po nim schedę jak chcesz :)

_________________
Da mihi animas, caetera tolle


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2022, 18:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Jak zwykle swoich tajników nie zdradzi :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2022, 20:04 
Offline

Rejestracja: 12 mar 2021, 22:14
Posty: 42
Polecam rozejrzeć się za jakimś stołem nożycowym. Duża wygoda jak składasz szafki i można sobie dać wyżej czy niżej, czy przewozić formatki od jednej maszyny do drugiej.
Co do oklejania powierconych kawałków, to u mnie na warsztacie jest staruszek holzher sprint 1410 i z otworami pod kołki nie ma problemu, jak czasem się okaże, że okleina odeszła to można bez problemu przepuścić przez maszynę.
Dopóki nie będziesz miał panelówki, czy centrum do nestingu to formatówka wydaje mi się, że warto żeby komfortowo pozwalała ciąć całą płytę, bo jednak czasami okazuje się na robocie u klienta, że jakaś szafka nie pasuje, czy ktoś wywali się z szafką na lodzie i ją rozwalił przez co na szybko trzeba nową dorobić a na hurtowni od ręki nie potną akurat płyty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2022, 22:54 
Offline

Rejestracja: 20 sty 2022, 21:30
Posty: 20
Dzięki za info, widzisz coś mi się przesadzone te komentarze wydawały, że jak płyta powiercona pod kołki czy też konfirmaty to od razu kwiatki na okleiniarce zaczną wychodzić. A jeśli chodzi o stół nożycowy to już rozkminiałem takie udogodnienia, jak już ogarnę warsztat to podrzucę fotki. Na formatówkę jestem zdecydowany, ale najpierw wchodzę z bhx'em, jak go okiełznam to będę dokupował resztę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sty 2022, 05:36 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 16:17
Posty: 1744
Chodzi o otwory na zawiasy.
Niepotoczny, chodzisz na lodowisko z szafką?

_________________
Da mihi animas, caetera tolle


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sty 2022, 17:23 
Offline

Rejestracja: 20 sty 2022, 21:30
Posty: 20
Handlarze twierdzili, że nawet fi 6-8 pod kołek będzie powodowało problemy. Z kolei felder mówił, że mają system które nawet z puszką sobie poradzą...o tych systemach słyszałem ale czy to by się rzeczywiście sprawdziło...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sty 2022, 20:09 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
Funkcja nesting w okleiniarkach stosowana jest od dawna. Tylko w niskich modelach dla amatorki tego nie uświadczycie

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sty 2022, 17:46 
Offline

Rejestracja: 12 mar 2021, 22:14
Posty: 42
BWS pisze:
Chodzi o otwory na zawiasy.
Niepotoczny, chodzisz na lodowisko z szafką?


Na lodowisku nie miałem przyjemności jeszcze montować, ale taki przykład podałem bo ostatnio podczas montażu u klienta, jak wynosiliśmy szafki z samochodu to jedna osoba wywróciła się na oblodzonym chodniku no i trzeba było nowy bok do szafki dorobić ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sty 2022, 17:48 
Offline

Rejestracja: 12 mar 2021, 22:14
Posty: 42
bim pisze:
Handlarze twierdzili, że nawet fi 6-8 pod kołek będzie powodowało problemy. Z kolei felder mówił, że mają system które nawet z puszką sobie poradzą...o tych systemach słyszałem ale czy to by się rzeczywiście sprawdziło...


Aż wywierce jutro otwory pod puszki w jakimś kawałku i przepuszczę przez okleiniarkę żeby sprawdzić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sty 2022, 23:04 
Offline

Rejestracja: 20 sty 2022, 21:30
Posty: 20
Jakby dało rade pełny test przeprowadzić z nawiertem fi 4, 6, 8 i puszką to już byłbym absolutnie wdzięczny i co najmniej flaszke winny ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sty 2022, 15:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Mamy oklejarkę Feldera bez opcji nestingowej i problem dopiero pojawia się przy puszce zawiasu ale co najlepsze miejsc które niszczy oklejarka w całości ukrywa zawias więc problemu nie widać i od wielkiego dzwonu można to zrobić. Teraz jak bym zmieniał oklejarkę na pewno będę brał z opcją nestingową. Działa to tak że zamiast jednej rolki jadącej po elemencie masz trzy więc zawsze któraś z nich będzie poza dziurą.

Wtrącę jeszcze dwa zadania co do formatówki... Szukaj takiej na której utniesz płytę 2800mm bez ściągania prowadnic. Jak interez ruszy to z czasem docenisz to że wszystko będziesz robił sam a nie zwoził z hurtowni. Tniemy trochę usługowo i straszne to jest że co chwilkę ktoś wraca z elementami bo sobie źle rozpisał.

Co do tych bibliotek szafek i przygotówki programów to też jest tak że mam bazę mmm nie wiem może 100...150 szafek i co bym nie przygotowywał na produkcje to rzadko się zdarza bym wyciągnął z bazy i bez zmian puścił na produkcje.

Mam nadzieje że interes ruszy i będzie lukratywny. Powodzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sty 2022, 16:43 
Offline

Rejestracja: 20 sty 2022, 21:30
Posty: 20
Dzięki, konkretna odpowiedź.
A co do programów baz danych itp...wiertarkę cnc już kupiłem, czekam aż ją poskładają, i zobaczymy jak to w praniu wyjdzie. Zamysł jest ale wiadomo, ze to praktyka weryfikuje wszystkie plany.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group