TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 14 paź 2019, 21:14

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ] 
Autor Wiadomość

Witam
Wracam do kraju po 15 lat na obczyznie.
Zajmuje sie tu kuchniami tj glownie montaze jak i ogolnobudowlanka.
Przyszly rok to dla mnie data powrotu.
Upatrzony i przygotowany do rozpoczecie biznes to zabudowy z plyty.
Konkretnie projektowanie, rozkroje z okleinowaniem i wiercenie pod zawiasy w hurtowni, skladanie u siebie w warsztacie oraz montaz.
Moje pytanie to: jak z waszego doswiadczenia wielkosc warsztatu bedzie minimalna. Jaka optymalna? Jakie narzedzia stacionarne musza sie niezbedzie w warsztacie znalezc. Wszystkie elektronarzedzia reczne posiadam.
By zaczac dyskusje, mysle, ze bede potrzebowal minimum 40m2. Urzadzenia stacjonarne to frezarka (do frezowania na 45 stopni, bo hurtownia raczej nie bedzie sie chciala w to bawic, reczna okleiniarka do okleinowania tego typu formatek, pewnie jakas mala formatowka (choc moze nie koniecznie), wiertarka do gniazd zawiasow, jakis odciag.
Prosze o konstruktywne podpowiedzi.

Pozdrawiam
J

Awatar użytkownika

Specjalizacja: Liczy się ilość , a na jakość się liczy
Cześć, myśle ze jakaś pilarka z podcinaniem to rzecz najważniejsza. Minimum to niewiem ile ale ja zaczynałem od 20m2. Mnożąc tą liczbę zawsze będzie za mało , bo każdy metraż idzie zapełnić maszynami , albo meblami albo sieprzydami. W jakim kraju montowana meble?
Ogólnie powodzenia. Pracy jest bardzo dużo mimo sporej konkurencji.
Pozdrawiam J

Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
90-100m2
formatówka zajmie (w długości ~3+3m, w szerokości 3+1,5 ) + odciąg 1m2, frezarka 1m2 ,stół montażowy 2m2, miejsce na komponenty + miejsce na gotowe meble. do tego dochodzą ciągi piesze czyli miejsce , żeby stanąć do okoła i cokolwiek móc zrobić wokół maszyn/stołu ( podać wyjąć element no bok szafy )
dodatkowo wydzielone miejsce na "jakieś" ogrzewanie nie wspomnę o kawałku stołu i zydelku ,żeby zjeść cokolwiek.
konstruktywnie ?

Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Jenot pisze:
Pracy jest bardzo dużo mimo sporej konkurencji.

Znam jednego z Twojej okolicy, co nie ma roboty i już do Białegostoku się wybiera lol

formatowka niezbedna mimo korzystania do rozkroju i okleinowania hurtowni?

a jak potniesz odpady produkcyjne które możesz wykorzystać? a coś skrócić, dociąć , zrobić proste nutowanie ?
możesz oczywiście liczyć na drapane i lecieć jako szef garażu po każde cięcie do hurtowni.....
tak mówił Lord Somersby - a przynajmniej tak słyszałem
popatrz na posty wyżej - jak chcesz konkurować na ciasnym rynku ? jakością? ceną ? usługą ? bez podstawowych maszyn ?
nie chcę podcinać ci skrzydeł - ale formatówka to podstawa do tego doklejaj sprzęt : wielowrzecionówka---> okleiniarka, ---> frezarka itd
żeby podjąć droższe tematy, usyskać lepsza wydajność, niezależność - bez maszyn ...nie widzę możliwości

Administrator
Awatar użytkownika

Nie mam: formatówki, okleiniarki, wielowrzecionówki, szerokotaśmówki, górnowrzecionówki i żadnego festoola.
Od 63 lat, firma na rynku konkuruje jakością i rzetelnością.
Da się.

Ale się pożaliłeś lol

Zawód: stolarz
Specjalizacja: drewno lite
Bo festool to nie wszystko. Dobrze jest być też stolarzem :D

Administrator
Awatar użytkownika

PBstol pisze:
Ale się pożaliłeś lol

Pochwaliłem się, ile mam mniej problemów z naprawą. Maszyn nie ma, a robota zrobiona.

40-50m to miniumum, formatówka, mocny odciąg, do zawiasów ecodrill .reszte piszesz ze masz aa i pamiętaj zeby w zime ręce nie marzły bardzo ważna sprawa.

"nikt mi nie wmówi , ze czarne jest czarne...a białe jest białe "
proszę skoczcie do realizcji Torusa i potwierdźcie, ze zrobił to w 40m2 majac tylko narzędzia ręczne
ręce opadają

Awatar użytkownika

Zawód: Byłem pilorzem :D
Poziom Torusa to akurat nie jest kwestia wyłącznie metrów i maszyn, to se możesz kupić. Do poziomu potrzeba jeszcze paru ładnych latek doświadczenia nie tylko w obróbce i kwestiach technologicznych. Tego na OLX nie kupisz.

10 lat temu mój tata był w identycznym położeniu

mama go zabijała wzrokiem jak kręcił meble w "stołowym"

pózniej była piwnica następnie
hala wynajęta około 100m2
pózniej musielismy uciekac z miejsca bo miała byc castorama na miejscu warsztatu
to postawilismy plyciaka 70m2
do plyciaka wstawilismy duze centrum CNC okleiniarkę i piłe formatowa
teraz jest nowa hala nowe cnc nowa okleiniarka itd
w przyszłym roku bd budowali nastepną hale 300m2 bo malo miejsca
wiec trzymam kciuki za ciebie

pamiętaj stolarz płyciarz to głupi zawód bo kazda lepsza maszyna to chałupa

solmyr :)
na olx nie kupisz , ale jak pooglądasz Darka Stolarza to już możesz chałupy trzaskać ;)

Awatar użytkownika

Jak najwiecej maszyn , wkrętarek , szablonów , miejsca. Tego sobie i Państwu życzę !

Torus jest niezly. Ale to umocowana na rynku firma. Facet przywiazuje ogromna wage do jakosci. Ma firme bardzo dobrze poukladana. Widac, ze od poczatku mial wizje na firme, a nie z doskoku na zasadzie co bedzie o bedzie.

Hej hej !!! Jestem tylko skromnym stolarzem, wstaję nawet później niż Jenot, bez mi tu takich :)

Awatar użytkownika

Panowie, Panowie... Temat brzmi warsztat na początek. Porównywanie kogokolwiek , kto startuje do Karola to pomyłka. Ktoś kto zaczyna nie potrzebuje od razu 100, 200 czy 500 m2. Wiadomo , przydało by się ale jak będzie mniej to też da radę. Duży warsztat generuje duże koszty , bardzo duża ( moim zdaniem) firma z Tychów ma salony sprzedaży, zatrudnia grafików , stolarzy , sprzedawców etc. Koszt codziennej porannej kawy przekracza pewno z 5tysi. Oczywiście są powinny być też duże zyski , ze względu na przerób. Jeśli ich nie ma to szef jest upierdliwy , dogryza każdemu , albo przynajmniej niektórym lol . Na początek skromniej , a po czasie jak się wszystko rozwinie można przyatakować znienacka budując halę. Czego sobie i Państwu życzę ;)

Podstawowy problem stolarki jest taki że na 5 pracujących osób potrzeba praktycznie taka sama liczbę maszyn co dla jednego. Z drugiej strony nikt kto zaczyna nie będzie mieć takich realizacji jak torus gdzie jego poziom powinien być wskazany jako cel na długie lata a nie na start. 40m to takie minimalne minimum, z tym że o samodzielnym rozkroju można zapomnieć, aczkolwiek da się pracować na takim metrazu i zdecydowanie lepiej tak zacząć niż utopic w dużym kredycie którego za chwilę może nie być z czego spłacać

Teraz meblarz w sumie, to nic nie potrzebuje. No, może dobre gadane. Projekt można zrobić u konkurencji, która robi to za darmo i rozdaje.
Cięcie, okleinowanie w hurtowni puls paczka spaxow i składasz na miejscu u klienta. Nawet busa nie trzeba, bo jak dobrze zagadasz, to z hurtowni dowiozą pod samą inwestycję.

racja. czyli piwnica lub garaż

PBstol pisze:
Teraz meblarz w sumie, to nic nie potrzebuje. No, może dobre gadane. Projekt można zrobić u konkurencji, która robi to za darmo i rozdaje.
Cięcie, okleinowanie w hurtowni puls paczka spaxow i składasz na miejscu u klienta. Nawet busa nie trzeba, bo jak dobrze zagadasz, to z hurtowni dowiozą pod samą inwestycję.

Mamy i takich klientów ;) i to są ludzie którzy robią to od „nastu” lat, często montują u kogoś jako podwykonawcy, a fuszki trzepią na kolanie u klienta.

ważne że klient jest zadowolony

Na pocztaek Panowie, na poczatek. Nie mam w panach byc piwniczanym skladaczem. Zrobilem prosta kalkulacja, symulacje czy jak tam zwal. W kazdym badz razie, obliczenia mowia, ze nie oplaca mi sie inwestowac od razu w budynek i mnostwo maszyn szczegolnie w caly park do rozkroju. Uwazam rowniez niezasadne inwestowanie (przynajmniej na poczatek , jakkolwiek dlugi ten poczatek mialby byc. Jeszcze czas nie okreslony, ale bedzie to zapewne okres 2 letni-zycie zweryfikuje). Piwnice mam od razu, ale uwazam ze warsztat w domu (pod domem) to poroniony pomysl-stres dla rodziny, kurz dla rodziny, o halasie nie wspomne). Mysle o wynajeciu warszatu pod miastem (jesli oczywiscie znajde taki) lub w moim miescie powiatowym na podkarpaciu. Pytanie raz jeszcze przypomne i prosze o odpowiedz jesli ktos z Was forumowiczow mialby raz jeszcze chec sie rozpisac: chodzi mi glownie o niezbedne wyposazenie warsztatu zakladajac, formatki przyjada rozkrojone i oklejone, byc moze i nawiercone pod zawiasy choc tego nie zakladam.
Dziekuje Jenotowi za przypomnienie "brzmienia" tematu-moglbys swoje przemyslenia na ten temat napisac? Forumowicze: wiem, ze jestescie w wiekszosci stolarzami, z wieloletnimy doswiadczeniami, warsztatami i halami. Nie pretenduje do tego bron Boze. Jednak mam pojecie o biznesie (tak mysle-20 lat na swoim), stolarce (10 lat w skladaniu kuchni, przerabianiu ich, zabudowie szaf) i budowlance i wykonczeniowce (nabyte w UK). Z Polski jestem ekonomista i kims tam jeszcze :), ale to akurat niewazne mysle. Chce sprobowac te doswiadczenia , umiejetnosci, chec dalszej nauki zamienic w zarabianie pieniedzy po powrocie w przyszlym roku. Dzieki z gory raz jeszcze za kazdy konstruktywny post. Pozdrawiam. Jarek

Awatar użytkownika

Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Odkurzacz.
Zagłębiarka + listwa.
Dobra ręczna frezarka.
Szlifierka oscylacyjna do czyszczenia fornirów jeśli będziesz robił.
Wyrzynarka.
Wkrętarka (a nawet więcej niż jedna).
ImageMeter Pro - programik do telefonu na Androida obsługujący pomiary dalmierzem laserowym. Można też dodawać wymiary z ręki. Jest po polsku i nie jest drogi, dosłownie kilka złotych. Wygodny w użyciu. Polecam i sam go używam.
Wiertarka udarowa.
Walizka na wkręty różniste.
Program do robienia projektów i wyliczania ile co będzie kosztowało. Pamiętaj, pomyłki kosztują. A tych co zamawiają już pocięte i oklejone kosztują dwa razy. Raz za popsute, drugi za dobre.
Drabina/drabinka.
Dobre poziomice, jedna długa i dwie krótsze (różne).
Przestawienie się z cali na cm/mm ;)
Warsztat (stół) przenośny taki na ten przykład. W tym drugim z obrazka poniżej schowane są dodatkowe powiększenia dla tego stołu "Multifunction workbench MFTC" oraz stół do składania mebli w warsztacie, np. coś tego typu:

Obrazek
lub
Obrazek

Dlaczego ten z pierwszego obrazka ma podwójny blat? Bo pod blatem można schować poziomice, listwę do zagłębiarki i różne długie przybory. A złapanie jakiegoś elementu ściskiem nie blokuje otwarcia drzwiczek w szafce. Oba stoły mają maksymalnie długie blaty jak tylko na to pozwala płyta. W pierwszym jest miejsce na odkurzacz Festoola, a w drugim brak takiego miejsca z powodu utrudnionego dostępu.

Jeśli nie chcesz robić szafek pod stołem to zmarnujesz miejsce tak cenne w warsztacie.

I coś do wyboru z tego zestawu: Wiertarka wielowrzecionowa, MiniPress Bluma (lub coś podobne), wiertarka Iskra, kołkarka Mafella z listwami krótką i długą, lamelownica, Domino. Jak to mówią, do wyboru do koloru. Do tych dwóch pierwszych potrzebny jest też kompresor.

Dziekuje Omen za posta. Konkretnie.

kurna 10 lat składania kuchni to chyba wiesz co jest do ich zrobienia potrzebne. Do relacji omena dodałbym jakąś przyczepkę lub busika, chyba że chcesz kombiakiem np. ogarnąć.

Nigdy nie mialem warsztatu. O to pytam. Nie o montaze kolego.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.