TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 20 kwie 2024, 01:12

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 26 paź 2013, 20:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
Na prośbę Marty :)
Nie ma działu wyposażenie stolarni, więc daję tutaj.

Strugnica została zrobiona przez mojego prapradziadka na początku XXw. Stolarz, cieśla, budowniczy wiatraków. Potem przeszła w ręce jego syna, budowlańca, który zapewne robił na niej narzędzia i szalunki, z których zresztą był znany. Do dzisiaj przetrwała rzeźba Marii Panny czy brama cmentarna a sam pamiętam jeszcze stojącą w ogrodzie betonową wannę jego autorstwa.
Wojnę strugnica jakimś cudem przetrwała, mimo że dom i warsztat zostały przejęte przez niemców. Niestety później została ona zdegradowana do roli blatu roboczego, na którym naprawiano silniki łodzi, cięto skóry, spawano itd. Sam pamiętam za szczeniaka, jak wbijałem w nią swoje pierwsze gwoździe, zupełnie nieświadomy swojej arogancji.
Potem zniknęła.
Odnalazłem ją wiele lat później, gdy wróciłem do domu i postanowiłem przerobić przydomową "stolarnię" mieszczącą się w blaszanej szopie na coś bardziej użytecznego i pozwalającego na zarobek. Ze strugnicy ostał się jeno blat, leżący przez 30 lat pod stertą desek, płyt i różnych śmieci. Drewniane gwinty ścisków, same ściski, zabudowa i całą reszta zmieściła się w piecu. Tak to wyglądało po odkryciu:

Obrazek

Serce mi zamarło, morda zaczęła się cieszyć i oczami wyobraźni zobaczyłem ten blat na nowej konstrukcji. Wstępne oczyszczenie pozwoliło marzyć dalej, bo chociaż zniszczony, miejscami przeżarty i spróchniały, skrzywiony i popękany, to jednak był to wciąż porządny kawałek drewna. Wiąz, chociaż miejscami przypominał buk nie tylko z rysunku, ale i obróbki.

Do boków przymocowałem dwie listwy, na nich położyłem kawałek sklejki, do której z kolei przykręciłem frezarkę i zacząłem jeździć po blacie.

Obrazek

Niedługo potem uzyskałem już czystą i płaską powierzchnię, z której zacząłem wycinać najgorsze fragmenty i zastępować je dębiną. Z dębiny powstały również belki okalające, szczęki ścisków i podstawy nóg. Same nogi z sosny, podobnie jak półka i tylna belka.

Obrazek

Blat po splanowaniu się "trochę" skosił, ale jest za to płaski.

Obrazek

Ściski są na prętach gwintowanych i z hydraulicznym trójnikiem, który gdzieś widziałem w tej roli.

Obrazek

Całość zrobiona tak, żeby po odkręceniu paru wkrętów móc zamontować jakieś firmówki, ale póki co nie zaszła taka potrzeba. Do tego imaki, ale te zrobione z egzotyka (Bengazi - nie wiem jak się pisze) i plecy ze sklejki plus półka z paneli podłogowych...
Pierwszą zimę spędziła w piwnicy, gdzie dorobiła się zabudowy w postaci szuflad i szafki. Widoczne na zdjęciach metalowe prowadnice niedługo potem wyrzuciłem w diabły i zastąpiłem je szynami z dębiny, które chodzą ciszej i lżej niż dziadostwa po 15zł za parę... Dorobiłem również otwór w prawej szczęce na drugi imak, podtrzymkę na dłuższe deski i boczne panele zabudowy (niekoniecznie w tej kolejności).

Zabudowa przed...
Obrazek

...i po zamontowaniu
Obrazek

Całość jest ciężka i stabilna, przeniesienie jej nawet w dwie osoby jest męczące. Wystarczy jednak wybić cztery kołki pod blatem, żeby go zdjąć. To odblokowuje zabudowę i umożliwia jej wyjęcie. Zostają cztery kliny w nogach i strugnica jest rozebrana. Rozebranie i złożenie zajmuje niecałe dziesięć minut i na upartego można to zrobić samemu.
Zrobiłem ją dysponując krzywą pilarką, FDW, szlifierką taśmową, wiertarką, paroma dłutami i strugiem Topexa. Nigdy wcześniej i nigdy później praca z drewnem nie sprawiała mi tyle przyjemności i frajdy. No i zdobyta przy tym wiedza procentuje do dzisiaj.
Mam tylko nadzieję, że prapradziadek jest również zadowolony ;)

Pozostałość po prawym ścisku
Obrazek

Belka frontowa przy lewym ścisku
Obrazek

Panel boczny mocowany do zabudowy i ją blokujący
Obrazek

Krzywo wklejony korek :/
Obrazek

Mocowanie belki trzymającej pręt gwintowany lewego ścisku
Obrazek

Świeżo po przeprowadzce na nowe miejsce
Obrazek

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 paź 2013, 21:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 15:26
Posty: 1215
Lokalizacja: podbeskidzie
Specjalizacja: Liczy się ilość , a na jakość się liczy
sporo pracy , wysiłku , chęci , czasu, chęci...
Pogratulować !

_________________
Życia nie przewidzisz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 paź 2013, 21:05 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 16:17
Posty: 1754
Już gdzieś to widziałem ale na coś takiego nigdy dość .

_________________
Da mihi animas, caetera tolle


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 paź 2013, 21:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 lip 2013, 07:25
Posty: 174
Lokalizacja: Południe
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Schody
Bardzo ładna pamiątka, a znalazłeś dziury po gwoździch :) Dobra robota Ender.

_________________
"Ziarnko do ziarnka i zasiejemy las"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 paź 2013, 21:11 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 15:26
Posty: 1215
Lokalizacja: podbeskidzie
Specjalizacja: Liczy się ilość , a na jakość się liczy
kilka lat temu , miałem możliwość przygarnięcia strugnicy. Niestety była dość mocno skornikowana i bałem się że robale dobiorą mi się do litej płyty . Odpuściłem

_________________
Życia nie przewidzisz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 paź 2013, 21:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
Dzięki za miłe słowa.
Pros - wyciągnąłem kilkanaście gwoździ, czasem w zaskakujących miejscach :)
Korniki też były, ale zostały po nich tylko ślady. Niestety wiem, że za jakiś czas będę musiał zastąpić ten blat czymś nowym, bo drewno jest dość miękkie z wierzchu a nie chciałem zdzierać za dużo. Powieszę go wtedy na ścianie i przetrwa kolejne 100 lat :)

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 paź 2013, 08:56 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2013, 20:59
Posty: 578
Lokalizacja: Szczytno
Zawód: Stolarz
Szacun.

_________________
Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci. Oscar Wilde.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 paź 2013, 21:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2013, 15:34
Posty: 113
Lokalizacja: wschód Polski
Pięknie :)
może ja swoje strugnice tak też doprowadzę do porządku ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group