TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 15:23

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 06 mar 2016, 15:23 
Offline

Rejestracja: 11 sty 2015, 11:06
Posty: 165
Lokalizacja: okolice Kalwarii
Zawód: technik informatyk
Hej,

Macie jakieś dobre patenty na oklejanie formatek na okleiniarce, które mają zimną krawędź, nie podgrzaną w żaden sposób? My na zakładzie utrzymujemy temperaturę max. 15st, jednak formatki do tej temperatury tak szybko nie są w stanie się zagrzać, a chyba i tak krawędź powinna być bardziej zagrzana. Z rana wiadome, że formatki są dosyć zimne i po oklejeniu okleina bardzo łatwo odchodzi. Akurat mamy piec, który nie jest izolowany i się nagrzewa, więc układamy formatki obok niego i dosyć szybko się krawędź nagrzewa, ale wiadome, że jest to dosyć uciążliwe. Za to okleina trzyma kapitalnie i tak łatwo nie odchodzi. Widziałem w okleiniarkach lampy kwarcowe, ale nigdy nie miałem z tym do czynienia. Myślicie, że jest to dobre rozwiązanie? A może macie jakieś inne patenty?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 mar 2016, 16:22 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 maja 2013, 16:50
Posty: 219
Lokalizacja: eksłomżyńskie
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble
Ja u siebie przy oklejarce miejsce gdzie leży PCV zabudowałem sklejką i podłączyłem opalarkę ustawioną na +- 120st.
dodatkowo mam zrobioną szafkę na PCV w której jest grzejnik CO

_________________
Stolarz uczy się całe życie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 mar 2016, 21:06 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:48
Posty: 102
a ja nie mam pojęcia o czym wy mówicie , oklejam przy temperaturze nawet 5 stopni i nie mam z tym żadnych problemów żeby chciało się odklejać


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 mar 2016, 21:39 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 16:17
Posty: 1744
Bardzo często są problemy jak jest za zimno

_________________
Da mihi animas, caetera tolle


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 mar 2016, 22:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Mam nagrzewince elektryczną. Jak jest zimno to i tak ją muszę odpalić, zanim grzejniki zaczną grzać. Stawiam ją bliżej formatek, które będą okleinowane.

Mam też klej, który ma dużą rozpiętość temperaturową. http://folda.pl/katalog/show/klej-topli ... niowa-25kg
Nastawiam 190st (latem 180). Dobrze klei i przy 170st.

Raz kupiłem jakiś klej, który działa na 180-200st, posuw niby 5-20m. No i się okazało, że jak coś do wszystkiego to i do niczego.
Jak gorąco było na podwórku, to było ok. Jak przyszły mrozy, to przestał kleić. Zbyt szybko ostygał po styku z płytą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lis 2016, 21:03 
Offline

Rejestracja: 06 gru 2013, 11:40
Posty: 528
Lokalizacja: SANOK
Koledzy może ktoś pomoże , nabyłem feldera g 330 i zaczęły się schody :( na starej okleiniarce nie było takich problemów a tu :O
taśma odchodzi od formatki a klej zostaje na płycie , sprawdzałem na paru rodzajach taśmy i to samo .
do tej pory miałem klej bez wypełniaczy jowatherm 280 30 i w starych okleiniarkach szło ok , a tu kupa.
Zasypałem teraz jakiś z hranipexu nisko temperaturowy 605.50 troszkę lepiej ale szału niema , trzyma mocniej ale też po odklejeniu
klej zostaje na formatce .
Jak pisałem wyżej na starej okleiniarce w tych samych warunkach było ok .
Jakiś inny klej czy coś ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lis 2016, 21:48 
Offline

Rejestracja: 26 mar 2016, 19:38
Posty: 156
W jednej z hurtowni , w której się zaopatruję w płytę mają postawiony promiennik gazowy , który jest skierowany na krążek pcv . Hala ze względu na gabaryty jest nie dogrzana . Podobno pomaga


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lis 2016, 21:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
To nie wina zimnej płyty? Klej oddaje ciepło i za szybko stygnie. Mam nagrzewnicę, którą odpalam w kierynku formatek do oklejenia. Czekam też, a się hala trochę nagrzeje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lis 2016, 22:18 
Offline

Rejestracja: 19 gru 2015, 07:55
Posty: 975
Lokalizacja: Szczecin
Zawód: Rzemieślnik
Specjalizacja: Szklarz i akwariarz czyli dwa w jednym.Trochę lakieruję itp .
Dany skąd ja to znam .Temperatura na hali i dobór kleju. Będzie troche kombinowania , Jaki masz posów ?

_________________
Warto być przyzwoitym choć nie zawsze się to opłaca .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lis 2016, 22:24 
Offline

Rejestracja: 06 gru 2013, 11:40
Posty: 528
Lokalizacja: SANOK
8m/min
teraz patrzę że można tą okleiniarkę wyposażyć w liniał dogrzewający formatki , ale znając feldera to cena pewnie będzie zabójcza :O
muszę sobie kupić termometr laserowy , bo może to co na wyświetlaczu to nie jest to samo na kleju


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lis 2016, 23:10 
Offline

Rejestracja: 11 sty 2015, 11:06
Posty: 165
Lokalizacja: okolice Kalwarii
Zawód: technik informatyk
Miałem ten sam problem i właśnie dlatego założyłem ten temat, ale rozwiązałem problem. Problemem nie do końca są zbyt zimne formatki, tylko odpowiedni klej. Nie wystarczy, że kupisz klej niskotemperaturowy, tylko musisz kupić klej odpowiedni do posuwu. Ja dzwoniłem do kogoś z firmy Henkel i powiedziałem o co chodzi i jak gościu usłyszał jakiego kleju używam przy posuwie 11m/min to od razu powiedział, że klej jest zły i doradził mi jaki kupić. Od tego czasu problemu z odchodzeniem okleiny nie ma. Oczywiście, gdy formatki są bardzo zimne to wtedy dość łatwo odchodzi, ale mamy piec zaraz koło oklejarki to sobie podgrzewamy przy nim formatki. Teraz za klej płace 370zł za 25kg, a za ten poprzedni prawie 100zł mniej, ale jednak różnica jest ogromna


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 gru 2016, 20:48 
Offline

Rejestracja: 06 gru 2013, 11:40
Posty: 528
Lokalizacja: SANOK
Koledzy co myślicie o listwie podgrzewającej materiał przy wkładaniu formatki do okleiniarki ?? ma ktoś ? jak to u was działa ? czy się sprawdza itp .
Mogę założyć do swojego feldera takową podgrzewaczke :) bagatela ok 2 tys zł tylko czy jest sens ?? poprawi to jakość ( przyczepność ) oklejania ??
Próbowałem już chyba 4 -5 rodzajów kleju ( ten kleiberit też ) między klejami zbytniej różnicy niema za to zauważyłem że okleiny z hranipexu ABS-y
trzyma najlepiej .
Zauważyłem też że temperatura na wałku to ok 180 max(sprawdzane termometrem jakimś z bidronki) chociaż na wyświetlaczy pokazuje 200 ( grzałka działa )


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 gru 2016, 20:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Może masz za dużo siły?:) U mnie pcv odchodzi razem z klejem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 gru 2016, 22:49 
Offline

Rejestracja: 19 gru 2015, 07:55
Posty: 975
Lokalizacja: Szczecin
Zawód: Rzemieślnik
Specjalizacja: Szklarz i akwariarz czyli dwa w jednym.Trochę lakieruję itp .
Nie bombinować .Mieć na hali min 15 stopni . A wszystko przyjdzie jeśli będzie odpowiedni klej .

_________________
Warto być przyzwoitym choć nie zawsze się to opłaca .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 gru 2016, 23:21 
Offline

Rejestracja: 06 gru 2013, 11:40
Posty: 528
Lokalizacja: SANOK
co mam za dużo ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 gru 2016, 07:16 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Za dużo siły w ręku:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 gru 2016, 09:21 
Offline

Rejestracja: 06 gru 2013, 11:40
Posty: 528
Lokalizacja: SANOK
koledzy nikt nie ma takiej listwy podgrzewającej ?? może na próbę nagrzeje troche u siebie nagrzewnicą i oblukam efekty , jaka temperaturę ma taka listwa ?? coś jak żelazko ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 gru 2016, 11:39 
Offline

Rejestracja: 17 cze 2015, 19:47
Posty: 183
Lokalizacja: Legnica
przed oklejeniem nagrzej jedną krawędź opalarką a drugą puść bez nagrzewania i znajdź różnice .jeśli ich nie znajdziesz to masz odpowiedź.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 gru 2016, 07:58 
Offline

Rejestracja: 28 paź 2015, 19:17
Posty: 117
Mamy w firmie takową listwę w okleiniarce, ale niestety na temat jej działania się nie wypowiem bo okleiniarka nowa i jeszcze nie uruchomiona stoi...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 gru 2016, 22:30 
Offline

Rejestracja: 06 gru 2013, 11:40
Posty: 528
Lokalizacja: SANOK
Walcze z tym oklejaniem, i już mi zaczyna pomysłów brakować :(
Podgrzewanie nie wiele daje albo w ogóle nic ustawiam i po 220 na okleiniaczce .... na wałku jest wtedy ok 190 w zbiorniku ciut więcej
, kombinuje z dociskiem bo wydawało mi się że jest kiepsko ale raczej nie bo element jak przejdzie to wałek się cofa do pierwotnego położenia
a jest dość mocno skręcony , zauważyłem że jak oderwę taśmę to klej zostaje tylko przy konturach powierzchni ( przy powierzchni prawej i lewej formatki) czyli jak by środkiem nic nie łapał ,wszystko zostaje na płycie , no czasami miejscowo coś przyłapie na większej powierzchni .
5 rodzai klejów testowałem , od 120 stopni do góry .
Najlepiej trzyma ABS y i to takie 0,4 te to trzymają ok ale jak oderwę to i tak klej na formatce a na taśmie tak samo jak wyżej ( tylko krawędziami )
Na zakładzie co prawda za gorąco nie jest ok 15 stopni ale była okleiniarka kleiła lepiej .
Mam jeszcze okleiniarkę zotecha zobaczę jak nią okleję , tylko że ona daje klej na taśmę .
Nie mam za bardzo jak nagrzeć zakładu do 18-20 stopni żeby sprawdzić czy to temperatura :(
Obecna okleiniarka 8m posuw stara 5m no to na + dla nowej .... o co kaman ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 gru 2016, 22:33 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Jakiś brak liniowosci i dociska tylko na początku i na końcu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 gru 2016, 22:43 
Offline

Rejestracja: 28 lis 2015, 21:02
Posty: 50
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Meble na wymiar
ja u siebie teraz mam 12 do 14 stopni też mam tak że jak maszyna osiągnie swoją temperaturę do klejenia i zaczynam oklejać od razu to okleina faktycznie odchodzi bez kleju ale jak poczekam jeszcze z 10min od momentu aż maszyna osiągnie właściwą temperaturę to jest OK.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 gru 2016, 22:49 
Offline

Rejestracja: 06 gru 2013, 11:40
Posty: 528
Lokalizacja: SANOK
nie początek i koniec tylko górę i dół .
I przy 14 stopniach jak okleisz formatkę , odczekasz dłuższy czas i ściągniesz taśmę to klej masz na płycie - taśmie ??

mógł by ktoś sprawdzić u siebie ( termometrem takim laserowym :) jak ktoś ma ) jaką ma temperaturę na wałku nanoszącym klej na formatkę ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 gru 2016, 23:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 18:56
Posty: 149
Spróbuj podgrzać okleinę przed klejeniem, połóż ją przy jakimś piecu na 15 min.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 gru 2016, 06:30 
Offline

Rejestracja: 11 sty 2015, 11:06
Posty: 165
Lokalizacja: okolice Kalwarii
Zawód: technik informatyk
Temperatura w jakiej topi się klej za bardzo nie ma znaczenia. Znaczenie ma posuw i do niego dobrany klej. Jeśli kupisz klej do maszyny z posuwem 20m/min, a Twoja okleja z prędkością 10m/min to zanim klej chwyci okleinę, to już zastyga. Też byłem do tego sceptycznie nastawiony, ale kupiłem odpowiedni klej do posuwu i zupełnie inaczej wygląda oklejanie. A zarówno ten poprzedni, jak i ten obecny topią się w temperaturze około 190 stopni. Dodatkowo dobrze jest podgrzać oklejaną krawędź koło pieca, czy grzejnika i podobnie zrobić z okleiną. Wtedy nie ma opcji, żeby klej nie trzymał..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 gru 2016, 07:10 
Offline

Rejestracja: 06 gru 2013, 11:40
Posty: 528
Lokalizacja: SANOK
no i tu właśnie brakuje mi już pomysłów ponieważ kleje które testowałem dobrze kleiły na maszynie z posuwem 5 m a ja teraz mam posuw 8m
między innymi sprawdzałem kleiberit 788 czy jakos tak i jowatherm 280 30 , obydwa do posuwu od 5m .
wydaje mi się że to temp na hali ale samo podgrzewanie materiałów nie wiele daje :(
Zobaczę jeszcze z tą moją drugą okleiniarką stolikową jak będzie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 gru 2016, 09:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
To sprawdź klej na szybszy posuw. U mnie dobrze trzyma przy takich temperaturach, jak u Ciebie. Nie okleinuję z rana, tylko trochę później. Jak już formatki nie są takie zimne. Pomieszczenie nagrzewam nagrzewnicą i kieruję ją w kierunku stosu z formatkami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 gru 2016, 19:32 
Offline

Rejestracja: 28 paź 2015, 19:17
Posty: 117
A sprawdzałeś rolki dociskające obrzeże do formatki? Czy dociskają na całej powierzchni? Może biją i dociska tylko na brzegach lub jest wyrobiona i środek jest wklęśnięty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 gru 2016, 20:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Kiedyś brałem PCV wypukłą środkiem i mi brzegów nie doklejało. Teraz zwracam na to uwagę i biorę "prostą".
Wałki dociskowe warto sprawdzić. Może są wygięte względem kantu płyty. No, ale wtedy dociskałoby jeden brzeg.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 gru 2016, 20:07 
Offline

Rejestracja: 06 gru 2013, 11:40
Posty: 528
Lokalizacja: SANOK
właśnie dzisiaj sprawdzałem , wydaje mi się że ustawiałem za dużą temperaturę .Klej nie zdążył złapać i środkiem okleina odchodziła .
Kombinowałem z dociskami , jak nastawie mocny docisk to odsunie mi formatkę .
Jakieś światełko w tunelu się pokazało teraz trochę testów ustawiań .
Wałki są proste i dociskają dokładnie ( sprawdzałem świecąc od drugiej strony latarką )
Na okleinach bardziej -łódkowych- po oklejeniu, krawędź nie jest prostopadła (prosta) tylko łukowa i po odklejeniu widać klej tylko po krawędziach .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group