TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 09:22

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 05 paź 2019, 11:58 
Offline

Rejestracja: 07 wrz 2019, 12:42
Posty: 28
Lokalizacja: Łomża, Zambrów
Specjalizacja: Meble na wymiar, kuchnie, szafy, garderoby.
Witajcie.
Kto posiada K100 i jak maszyna radzi sobie z oklejaniem akryli?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 paź 2019, 15:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 maja 2013, 16:50
Posty: 219
Lokalizacja: eksłomżyńskie
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble
Ja mam K100 i akryle wychodzą dobrze
ale ja ją mam ustawioną po "swojemu"
ustawienia serwisu mi nie pasowały

_________________
Stolarz uczy się całe życie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 paź 2019, 18:50 
Offline

Rejestracja: 07 wrz 2019, 12:42
Posty: 28
Lokalizacja: Łomża, Zambrów
Specjalizacja: Meble na wymiar, kuchnie, szafy, garderoby.
Darecki jakie masz teraz ustawienia pod akryl? Nam ustawiono frezy na 20 i cykliny cofka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 paź 2019, 07:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 maja 2013, 16:50
Posty: 219
Lokalizacja: eksłomżyńskie
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble
Moje ustawienie nic ci nie da, bo ja mam inaczej ustawiony "soft"
mój "soft" jest kompromisem pomiędzy obrzeżem 0,8 / 1,3 / 2,0
tak żeby 0,8 miało delikatną faskę

_________________
Stolarz uczy się całe życie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: SCM K100 - klej
Post: 15 paź 2019, 09:19 
Offline

Rejestracja: 03 lut 2019, 09:49
Posty: 13
Wiem, że istnieje już temat odnośnie tego jaki klej jest polecany do K100, ale mam trochę inne pytanie do użytkowników SCM K100. Mianowicie, czy mieliście problem z klejem zaklejającym metalową osłonę znajdującą się za wałkiem, który popycha okleinę?

Tego problemu nie było na samym początku, ale z kolei formatka szła po powierzchni wałka przez co radełko wałka odbijało się na kleju i było widać ząbkowanie na kleju łączącym okleinę z formatką. Po wizycie serwisanta doszliśmy do wniosku że trzeba to zmienić i odsunęliśmy formatkę od wałka za pomocą regulowanego, metalowego prowadnika, który znajduje się tuż przed wałkiem. Dodatkowo skorygowaliśmy kąt wałka, bo był delikatnie skoszony. Jakoś po tych operacjach zaczęły się moje problemy. Zyskałem to, że formatka nie idzie już po wałku tylko po samej poduszce z kleju, ale zaczął się problem z klejem zbierającym się na osłonce, która jest następnym elementem okleiniarki tuż po przejściu formatki przez wałek.

Przetestowałem już trzy kleje (Kleiberit 788.8, Dorus K351 i teraz Jowat 280.31) i z każdym mam ten sam problem. Najlepiej sprawuje się obecny Jowat, ale i tak nie jest jeszcze idealnie.

Z tego co zaobserwowałem po śladzie kleju na formatce, to po przejściu formatki przez ten metalowy prowadnik formatki, który znajduje się przed wałkiem klejowym, spada z niego na wałek przez co na końcówce formatki znajduje się takie kleks z kleju, z którego znowu końcówka zawadza o tą osłonę i się do niej przykleja. Przy małej ilości materiału to nie jest problem bo można wyłączyć maszynę na chwilę i to usunąć, ale przy większej ilości jest to bardzo uciążliwe.

Ten "glut", który właśnie zbiera się za wałkiem po jakimś czasie przykleja się do którejś z kolei formatki i wychodzi jakiś garb z kleju pod okleiną.

Ogólnie widzę także, że na dolnej stronie formatki, na powierzchni laminatu jest bardzo dużo pozostałości kleju, a na górnej nie ma go prawie wcale. Polerka ma potem sporo pracy żeby go usunąć.

Poniżej zdjęcia tego co się dokładnie dzieje. Serwisant sugeruje szukanie innego kleju, ale moim zdaniem to chyba nie jest kwestia kleju tylko ustawienia maszyny, tylko co zmienić żeby było dobrze? Testowałem zmienianie temperatury od 170 do 200 stopni, sprawdzałem zwiększanie i zmniejszanie dawki kleju, ale idealnego efektu nie osiągnąłem. Obecnie działam na Jowacie 280.31 z temperaturą 200 stopni i to daje na razie najlepszy efekt, ale i tak po jakimś czasie klej się zbiera...

Zdjęcia problemu
https://www.dropbox.com/sh/8kql25csl4l9v6y/AABnHOtrAHY0ffn0NyDHbefaa?dl=0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2019, 17:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Nie znam rozwiązania, ale paskudnie o wygląda. Mam inną okleiniarkę i nie mam takich problemów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2019, 19:11 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2013, 20:59
Posty: 578
Lokalizacja: Szczytno
Zawód: Stolarz
Mam K100 i nigdy nie miałem takiego problemu.
Klej Kleberit.

_________________
Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci. Oscar Wilde.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 paź 2019, 14:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
alzajac
Kleju na wałku to masz chyba zbyt wiele przynajmniej u mnie tyle bym nie dał.
czy maszyna ma ruchomy pojemnik z klejem? chodzi mi o to czy doskakuje i odskakuje od formatki tak by rogów nie ubić.
Może też być problem z temperaturą np klej w pojemniku roztopiony a grzałka przy wałku uszkodzona i stygnie na wałku przez co nie chce wracać do pojemnika.
Na wałku masz też taki rowek bez kleju pewnie jakiś śmieć pozbądź się go bo może być większy i zmniejszać równomierny rozkład kleju.
Spróbuj kleje z wypełniaczem. One mniej ciągną się za elementem. np
Henkel Technomelt Dorus KS217 albo
Duditerm 550/12.
To kleje dla maszyny z posuwem 12m


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 paź 2019, 13:24 
Offline

Rejestracja: 03 lut 2019, 09:49
Posty: 13
Dzięki Panowie za podpowiedź. Ogólnie ostatnie posty jakie napisaliście o tym że za mocno odsunąłem formatkę od wałka okazały się prawidłowe, to najwyraźniej powodowało problem po teraz przysunąłem formatkę i problem zniknął jak ręką odjął. Formatkę odsunęliśmy, bo na linii kleju (miejscu łączenia formatki z okleiną) pojawiało się ząbkowanie, takie jakby regularne dziury w kleju. Serwisant stwierdził, że formatka dotyka na górze wałka klejowego przez co odciska się radełko na kleju i stąd ten efekt. Według serwisanta formatka powinna poruszać się po poduszce z kleju, a nie dotykać wałka. Dlatego formatka została odsunięta, a kąt wałka skorygowany. Okazuje się jednak, że chyba serwisant przesadził z tym odsunięciem formatki i to trzeba było skorygować. Teraz wszystko wróciło do normy poza tym, że na samym końcu formatki, gdy zsunie się ona już z tego kopiału i uderza w wałek klejowy to własnie na ostatnim centymetrze formatki, tylko na jej skierowanej do góry stronie, zostają te dziurki w kleju czyli być może jeszcze lekko dotyka górna krawędź formatki tego wałka za bardzo. Spróbuje w wolnej chwili jeszcze delikatnie skorygować kąt wałka i myślę, że będzie dobrze. Temperatura ustawiona teraz to 185 stopni i całkowity brak ciągnących się nitek, także gdyby ktoś miał kiedyś podobny problem to sprawdzać odsunięcie formatki i ilość kleju bo jak widać to chyba faktycznie było problemem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lis 2019, 00:18 
Offline

Rejestracja: 07 wrz 2019, 12:42
Posty: 28
Lokalizacja: Łomża, Zambrów
Specjalizacja: Meble na wymiar, kuchnie, szafy, garderoby.
W mojej K100 ostatnio zauważyłem mały problem a mianowicie piłka przy węższym elemencie np 300 przednią krawędź gniecie a tylno docina prawidłowo natomiast już przy szerszych elementach wszystko jest prawidłowo.?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lis 2019, 07:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Nasmaruj wszystko łącznie z pasem transmisyjny. Mniejsze elementy lecą szybciej przez maszynę bo wytwarzane opory są mniejsze w tym ten pasa o tor w którym jedzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lis 2019, 11:33 
Offline

Rejestracja: 07 wrz 2019, 12:42
Posty: 28
Lokalizacja: Łomża, Zambrów
Specjalizacja: Meble na wymiar, kuchnie, szafy, garderoby.
Szukałem przy maszynie kalamitek ale nie znalazłem. Jakim smarem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lis 2019, 11:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Smar pomiędzy pas a ten tor po którym jedzie nie ma przynajmniej u mnie tam smarowniczek.
Smar łożyskowy daje. (castrola chyba jakiegoś mam )


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lis 2019, 00:06 
Offline

Rejestracja: 07 wrz 2019, 12:42
Posty: 28
Lokalizacja: Łomża, Zambrów
Specjalizacja: Meble na wymiar, kuchnie, szafy, garderoby.
Oryginalnie Kleberit ale ja używam rakol i jest ok.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2021, 19:29 
Offline

Rejestracja: 03 lut 2019, 09:49
Posty: 13
MFurniture pisze:
W mojej K100 ostatnio zauważyłem mały problem a mianowicie piłka przy węższym elemencie np 300 przednią krawędź gniecie a tylno docina prawidłowo natomiast już przy szerszych elementach wszystko jest prawidłowo.?


Udało Ci się rozwiązać problem z tym gnieceniem? Mam ostatnio ten sam problem tylko, że odwrotnie, bo z tylna piłka. Przod tnie ładnie, a z tyłu zawsze w tym samym miejscu gniecie laminat, a im formatka węższa tym bardziej to widać...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group